International Symposium – Absolute Chronology in the Central Andes
Simposio Internacional – Cronología absoluta en los Andes Centrales
26-28 September / 26-28 de Septiembre 2013
Centre of New Technologies Ochota – University of Warsaw
Centro de Nuevas Tecnologías Ochota – Universidad de Varsovia
(ul. Żwirki i Wigury 93, Warszawa, http://www.cent.uw.edu.pl/)
Honorary patronage / Patrocinio Honorífico
Alojzy Nowak – Vice-Rector for Research and International Relations, University of Warsaw
Organizing Committee / Comité Organizador
Ewa Bulska (President)
Mariusz Ziółkowski (President)
Janusz Wołoszyn (Secretary)
Scientific Committee / Comité Científico
Andrzej Buko
Marek Krąpiec
Adam Michczyński
Giuseppe Orefici
Oscar Paredes
Anna Pazdur
Supporting institutions / Con el auspicio de
Polish Society for Latin American Studies
Centre of New Technologies Ochota, University of Warsaw
Centre for Andean Studies (Cuzco), University of Warsaw
Department of Radioisotopes, Institute of Physics, Silesian University of Technology
Polish National Commission for UNESCO
National University of San Antonio Abad in Cuzco
Konferencja-warsztaty "Użycie metod datowań radiowęglowych w badaniach obszaru środkowo-andyjskiego: stan obecny i perspektywy" to wydarzenie naukowe, zorganizowane w Warszawie, w dniach 26 – 28 września 2013. Powodem do zorganizowania w Polsce konferencji-warsztatów na temat metody datowania radiowęglowego w badaniach obszaru środkowo-andyjskiego był m.in. fakt, iż to właśnie na UW i na Politechnice Śląskiej w Gliwicach powstała największa baza danych datowań C-14 dla trzech krajów obszaru andyjskiego: Peru, Boliwii i Ekwadoru. Baza ta zawiera ponad 3000 dat C14, została opublikowana w formie książkowej w roku 1994, a jej stale aktualizowana wersja dostępna jest w Internecie, na stronie:
http://www.maa.uw.edu.pl/pl/baza-c14.html
Drugim, wynikającym w prostej konsekwencji z pierwszego argumentem było to, że Universidad Nacional De San Antonio Abad del Cusco (Peru), zwrócił się do polskich specjalistów związanych z projektem "Baza ANDES" o przeprowadzenie dla specjalistów peruwiańskich szkoleń i konferencji w zakresie datowania radiowęglowego. Pierwsza taka konferencja/warsztaty odbyła się w dniach 6 - 10 sierpnia 2012 w Cusco, z udziałem 38 uczestników ze strony peruwiańskiej oraz gości z Brazylii i Boliwii. Ustalono wówczas, iż kolejna podobnego typu konferencja odbędzie się w Polsce w 2013 roku, z udziałem trójki delegowanych przez stronę peruwiańską specjalistów.
Zainteresowanie Konferencją w skali międzynarodowej przekroczyło znacznie oczekiwania Organizatorów, stąd zamiast dwudniowej zrealizowano 3-dniową konferencję-warsztaty, w siedzibie Centrum Nowych Technologii UW (CENT 3) na Kampusie Ochota w Warszawie.
W części konferencyjnej wygłoszonych zostało 11 referatów przez badaczy z Polski, Peru, Szwajcarii, Japonii, Wielkiej Brytanii i Finlandii.
W części warsztatowej odbyła się prezentacja możliwości badawczych Centrum Nowych Technologii UW, zaś po zakończeniu tej części programu dla grupy 3 badaczy peruwiańskich zorganizowano szkolenie w zakresie praktycznego użytkowania urządzeń typu Qantulus oraz linii do produkcji benzenu w Zakładzie Zastosowań Radioizotopów Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dzięki życzliwości Laboratorium AMS UAM w Poznaniu udało się rozszerzyć ten program o szkolenie w zakresie podstaw zastosowań AMS dla potrzeb datowań radiowęglowych.
Konferencja-warsztaty "Użycie metod datowań radiowęglowych w badaniach obszaru środkowo-andyjskiego: stan obecny i perspektywy" była współfinansowana z funduszy MNiSW w ramach dotacji DUN dla PTSL, nr. umowy: 664/P-DUN/2013.